En Kaliteli Parfüm Esansı

En kaliteli parfüm esansı, parfüm yapımında %25 oranında kullanıldığında dört gün ve üzerinde kalıcılık sağlayan parfüm esansıdır. Kalıcılık dışında da parfüm esanslarının kalitesine etki eden birden fazla unsur bulunmaktadır.

En Kaliteli Parfüm Esansı

Parfüm esanslarının kalitesini belirleyen en önemli faktör kalıcılık etkisi ve etkili kalıcılık süreleridir. Kalıcılık etkisi ve etkili kalıcılık süreleri birbirinden farklı konulardır. Kalıcılık etkisi herhangi bir kokunun form değiştirerek dahi olsa varlığını hissettirmesidir. Etkili kalıcılık süresiyse esanstaki notaların ve orijinal koku karakteristiğinin bozulmadan devam ettiği süredir.

Parfüm Esansının Kalitesini Belirleyen Unsurlar

Parfüm esansının kalitesini belirleyen birden fazla unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar;

1- Seyrelme işlemi uygulanmamalı ve saf halde olmalıdır

2- Hem alkolde hem de propilen glikolde homojen çözüne bilmelidir

3- Orijinal kokuyu yansıtıp uzun süre muhafaza edebilmelidir

4- Yasal standartları sağlamalıdır

şeklinde sıralanabilmektedir. Bu maddeler hakkında detaylar;

Seyrelme işlemi uygulanmamalı ve saf halde olmalıdır

Parfüm esanslarının kaliteli olarak nitelenebilmesi için öncelikle saflık değerlerinin düşürülmemiş olması yani seyreltimemiş olmaları gerekmektedir. Parfüm esanslarını seyreltmek için kullanılan bileşenler temelde parfüm yapımı için kullanılan hammaddeler oldukları için seyreltilmiş parfüm esansları temelde parfüm statüsündedir. Bu tür esanslar parfüm yapımında kullanıldıklarında, sadece yüksek kalıcılık gücündeki parfümlere seyreltilme işlemi yapılmış olmaktadır. İki defa seyreltme işlemine tabi tutulan esanslarda orijinal karakteristik özelliklerine iki defa müdahalede bulunulduğu için düşük performans sergilemektedir.

Hem alkolde hem de propilen glikolde homojen çözüne bilmelidir

Parfüm yapımı için esansın alkol yada alkol gibi homojen olarak esansı çözecek bir bileşen içinde seyreltilmesi gerekmektedir. Bu durum esansın saf yağ ihtiva ettiğini göstermektedir. Alkolsüz parfüm yapımı için kullanılan başlıca bileşen mono propilen glikol (propilen glikol olarak da bilinmektedir) olduğu için kullanılacak esansın ayrıca homojen olarak propilen glikol içinde çözünmesi gerekmektedir. Alkolsüz parfüm yapımı hakkında daha detaylı bilgi Alkolsüz Parfüm Yapımı başlıklı yazımızda bulunmaktadır.  

Orijinal kokuyu yansıtıp uzun süre muhafaza edebilmelidir

Orijinal kokunun yansıtılıp uzun süre muhafaza edilebilmesi ancak saf parfüm esanslarına özgü bir niteliktir. Örneğin mandalina esansı mandalina gibi kokmalı ve karışımın içinde %25 oranında kullanıldığında orijinal mandalina kokusunu dört gün ve üzerinde muhafaza edebilmelidir.

Yasal standartları sağlamalıdır

Esans günümüzde denetimsiz, vergi ve diğer denetimlere tabi olmayan merdiven altı olarak tabir edilen satıcılar tarafından da yaygın olarak satılmaktadır. Yasal olarak parfüm esanslarının satışına haiz yani yasal olarak üretimi izni ve satış izni olan aynı zamanda ürünlerini faturalı olarak satıp Kozmetik Yönetmeliğinde belirtilen yasaklı maddelerin içermediği denetlenen ve bu standartları sağlayan esanslar, en kaliteli parfüm esansı olarak nitelendirilebilmektedir.

En Kaliteli Parfüm Esansı

En kaliteli parfüm esansı yukarda sayılan tüm koşulları sağlayan parfüm esansıdır. Bu standartları sağlayan parfüm esanslarına Virago Kimya firmasına ait Optima Baz parfüm esasları örnek olarak gösterilebilmektedir. Söz konusu standartları sağlayan tüm parfüm esansları kaliteli parfüm esansı sınıfındadır ve parfüm yapımı için uygun esanslardır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Parfüm Yapımı

Alkolsüz Parfüm Nasıl Yapılır

Orijinal Parfüm Esansı