Evde Parfüm Yapımı

Evde parfüm yapımı için Optima Baz saf parfüm esansı, etil alkol ve suyu karıştırmak yeterlidir. Aynı anda en kaliteli parfümünüz hazır. 

Evde Parfüm Yapımı

Parfüm yapımı için kullanılan iki bileşenden biri etil alkol diğeri parfüm esansıdır. Alkol hazır halde kolaylıkla temin edilebilirken parfüm yapımı için gerekli olan doğru esansı temin etmek çok kolay değildir.

Parfüm Yapımı İçin Doğru Esans

Esans genellikle bitki ve çiçeklerin belirli aşamalardan geçirilerek işlenmesiyle elde edilmektedir. Doğal yollarla elde edilen esansların koku kalıcılıklarının arttırılabilmesi için saflaştırılmaları gerekmektedir. Elde edilen saf esanslarda belirli oranlarda harmanlandıktan sonra farklı yapay bileşenler eklenerek parfüm esanslarına dönüştürülmektedir. Parfüm esansı üretimindeki aşamalar ve elde edilen nihai ürüne yapılan müdahaleler sonrasında elde edilen esans son olarak alkol içinde çözülerek parfüm elde edilmektedir.

Tüm esanslar direk olarak parfüm yapımına uygun değildir. Efektör, emülgator ve farklı bileşenler eklenerek parfüm yapımına uygun hale getirilen esanslar evde parfüm yapımına uygun olmadıkları gibi uygulandıkları yüzeyde lekelenmelere de sebep olabilmektedirler. Ayrıca bu tip esanslar kullanılarak üretilen parfümlerin kalıcılık süreleri birkaç saatle sınırlı oldukları gibi hedeflen nihai kokudan farklı kokular ortaya çıkabilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi En Kaliteli Parfüm Esansı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Evde Parfüm Yapımı İçin Kullanılacak Alkol

Evde parfüm yapımında kullanılacak diğer bileşen olan alkolün, etil alkol olması önerilmektedir. Parfümler çekici ve hoş kokulu oldukları için çocukların yada hayvanların yanlışlıkla içme riski söz konusu olabilir. Metil alkolün yanlışlıkla içilmesi durumunda hayati riskler söz konusu olabileceği için bu tür riskleri ortadan kaldırmak adına kullanılacak alkolün etil alkol olması önerilmektedir.

Hazır satılan etil alkollerin alkol değeri genellikle %96 dır yani 96 derecedir. Parfümlerde kullanılan alkolün ortalama değeriyse %40 ile %80 civarındadır yani 40 derece ile 80 derece arasındadır. 96 derece alkol kullanımı tercih edilmiyorsa bu durumda kullanılacak olan alkol %80 seviyesine seyreltilmelidir. Seyreltme işlemi su ilave edilerek yapılmalıdır.

Türlerine Göre Parfümler

Kullanılan esans türüne ve miktarına bağlı olarak parfüm türleri temelde EDP – EDT – EDC üçe ayrılmaktadır. Bu üç parfüm türü dışında esansın daha fazla kullanıldığı özel üretim parfümlerde bulunmaktadır.

EAU DE PARFUM (EDP)

Konsantre parfüm esanslarının %25 ve üzerinde kullanıldığı parfümlere Eau De Parfum yani EDP parfüm denir. Kalıcılık süresi esansın konsantrasyonuna göre değişiklik gösterir ve ileri konsantre parfüm esansı kullanılması durumunda kalıcılık 96 saat ve üzerindedir.

EAU DE TOILETTE (EDT)

Konsantre parfüm esanslarının %15 arasında kullanıldığı parfümlere EAU DE TOILETTE yani EDT parfüm denir. Kalıcılık süresi 36 saat ve üzerindedir.

EAU DE COLOGNE (EDC)

Konsantre parfüm esanslarının %10 arasında kullanıldığı parfümlere EAU DE COLOGNE yani EDC parfüm denir. Kalıcılık süreleri 12 saat ve üzerindedir.

Evde Parfüm Yapımı Formülü

Evde parfüm yapımı için EAU DE PARFUM (EDP), EAU DE TOILETTE (EDT) ve EAU DE COLOGNE (EDC) olmak üzere üç ayrı örnek formül aşağıda yer almaktadır. 

Evde Parfüm Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

1- Optima Baz Saf Parfüm Esansı

2- Etil Alkol

3- 250 ml Sprey Şişesi (tercihe göre boyut değişiklik gösterebilir)

4- Ölçü için enjektör yada pastör pipet

Evde EAU DE PARFUM (EDP) Parfüm Yapımı Formülü

250 ml lik siprey şişesinin içinde 125 ml %96 etil alkol ve 25 ml suyu karıştırdıktan sonra tercih edilen 50 ml Optima Baz parfüm esansını eklenerek çalkalanır. Böylece 80 derece 200 ml EAU DE PARFUM (EDP) parfüm kullanıma hazır hale gelmektedir.

Evde EAU DE TOILETTE (EDT) Parfüm Yapımı Formülü

250 ml lik siprey şişesinin içinde 142 ml 96 derece etil alkol ve 28 ml suyu karıştırdıktan sonra tercih edilen 30 ml Optima Baz parfüm esansını eklenerek çalkalanır. Böylece 200 ml EAU DE TOILETTE (EDT) parfüm kullanıma hazır hale gelmektedir.

Evde EAU DE COLOGNE (EDC) Parfüm Yapımı Formülü

200 ml lik siprey şişesinin içinde 150 ml 96 derece etil alkol ve 30 ml suyu karıştırdıktan sonra tercih edilen 20 ml Optima Baz parfüm esansını eklenerek çalkalanır. Böylece 100 ml EAU DE COLOGNE (EDC) parfüm kullanıma hazır hale gelmektedir. 

Not: Etil alkol temin edilememesi durumunda alkol + su karışımı yerine votka kullanılabilmektedir. Votkanın içeriğinde yalnızca su ve etil alkol bulunmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Evde Votka Yapımı başlıklı bu kaynaktan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.  

Bu blogdaki popüler yayınlar

Alkolsüz Parfüm Nasıl Yapılır

Orijinal Parfüm Esansı