Orijinal Parfüm Esansı

Orijinal parfüm esansı, parfüm yapımın esnasında karışımın içinde %25 oranında kullanıldığında dört gün ve üzerinde kalıcılık sağlayan esanstır. Orijinal parfüm esansları aynı zamanda saf veya konsantre parfüm esansları olarak da bilinmektedir.

Orijinal Parfüm Esansı

Orijinal Parfüm Markalarının Esansları

Orijinal parfüm markalarının esansları, ileri teknolojik cihazlar yardımıyla yapılabilmektedir. Bu teknolojik cihazlar kokuların içindeki tüm bileşenleri tespit edebilmektedir. Elde edilen verilerden yola çıkarak orijinal parfüm marklarının esansları birebir yapılabilmektedir. Ters mühendislik olarak da adlandırılabilen bu işlem profesyonel personel tarafından ve oldukça yüksek maliyetlerle yapılabilmektedir.

Orijinal parfüm markalarının esansları birebir yapılsa dahi orijinal parfümün aynısını yapmak için tek başına yeterli değildir. Elde edilen esans, orijinal parfümdeki gücü ve etkili kalıcılık süresini birebir yakalayamaz. Güç ve etkili kalıcılık için ek bileşenler ilave edilmesi gerekmektedir. Bu ek bileşenlerin yüksek konsantrasyonda olmaması durumunda orijinal parfüm kokusunun gücüne ve etkili kalıcılığına olumsuz yönde etki edebilmektedir.

Orijinal Parfüm Esansları Nasıl Anlaşılır

Orijinal parfüm esansı her şeyden önce kokusundan anlaşılır. Orijinal parfümlerin esansları orijinal parfümlerle aynı kokuyu ve notaları yansıtmalıdır. İkinci olarak konsantrasyonu ve kalıcılık sürelerine bakılarak parfüm esansının orijinal olup olmadığı anlaşılabilmektedir. 150 ml %80 alkol/su karışımının içine yani 150 ml 80 derece alkol içine 50 ml saf saf parfüm esansı eklendiğinde kalıcılık süresi dört gün ve üzerinde olan bir parfüm elde ediliyorsa kullanılan esans orijinal parfüm esansı anlamına gelmektedir. Parfüm yapımı konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Evde Parfüm Yapımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Orijinal parfüm esansları, kokusuna, kalıcılığına ve konsantrasyonuna bakılarak anlaşılabilir.

Orijinal Parfüm Esansları Nereden Alınır

Evde kendisi için parfüm yapmak isteyenler ve ticari olarak parfüm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler esans tedarik etmek için yasal, denetimli, vergiye tabi ve güvenilir işletmelerden esans almalıdır. Bu nitelikleri taşıyan satıcı olarak Virago Kimya firması örnek gösterilebilmektedir. Virago Kimya firması kendi tescilli markası olan Optima Baz markası altında orijinal parfüm esansı satışı yapmaktadır.

Evde kendi parfümünü yapmak isteyenlerin esans ihtiyacı çok az olduğu için satıcı farkı gözetmeksizin esans almaktadırlar ancak genellikle alınan esanslar orijinal parfüm esansları olmamaktadır. Orijinal olmayan esanslar kullanılarak yapılan parfümlerde orijinal koku, güç ve etkili kalıcılık bulunmamaktadır. Hem orijinal esansın özelliklerini yansıtıp hem de küçük miktarlı esans satışı yapan firma sayısı oldukça kısıtlıdır.       

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Parfüm Yapımı

Alkolsüz Parfüm Nasıl Yapılır